logo

Bułgaria: Nakaz zniszczenia 9,9 t polskiego mięsa

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (19:14)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (19:23)

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa żywności zarządziła zniszczenie 9,9 ton polskiego mięsa z drobiu. Po przebadaniu przez władze weterynaryjne okazało się, że jest ono skażone salmonellą.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Agencji napisano, że partię kurzych udek zatrzymano do kontroli weterynaryjnej kilka dni temu, a wyniki badania podane zostały w środę. Mięsa nie dopuszczono na krajowy rynek.

Badanie przeprowadzono po nasileniu kontroli dostaw polskiego mięsa z drobiu, w których w ostatnich latach często wykrywano skażenie salmonellą. Według krajowych mediów w 2019 roku na bułgarski rynek trafiło ponad 100 ton takiego skażonego mięsa. Nasilono wtedy kontrole, a dostawy zaczęto wstrzymywać i niszczyć. O poprzednim takim przypadku, dotyczącym prawie 20 ton kurzego mięsa, Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała w maju 2020 r.

W komunikacie Agencji napisano też, że o całej sprawie strona bułgarska poinformowała polskie władze oraz unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

APW, PAP