logo

Hiszpania: Baleary wycofały się z próby wywłaszczenia

Czwartek, 8 kwietnia 2021 (20:09)
Aktualizacja: 8 kwietnia 2021 (20:21)

Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów odstąpił od próby wywłaszczenia właścicieli 56 domów na tym należącym do Hiszpanii archipelagu. Zgodnie z wcześniejszym planem regionalnych władz miały być w nich kwaterowane ubogie rodziny.

W opublikowanym w regionalnym dzienniku ustaw rozporządzeniu zabrakło zapowiadanego wcześniej przez rząd Balearów przepisu o możliwości ustalenia średniej ceny domu, z którego można byłoby wywłaszczyć ich właściciela.

Szefowa rządu Balearów Francina Armengol wyjaśniła, że jej gabinet odstąpił od próby wywłaszczenia posiadaczy domów w związku z „istnieniem podejrzenia o niezgodności tej regulacji z konstytucją”.

Obowiązujące od dziś przepisy przewidują, że właściciele nieruchomości będą mogli odmówić sprzedaży swoich domów, gdyby zamierzał je nabyć rząd Balearów w celu przeznaczenia ich na mieszkania socjalne dla najbiedniejszych. Rozporządzenie zakazuje też podejmowania jakichkolwiek sankcji przez władze regionu wobec właścicieli tychże nieruchomości, którzy odmówią ich sprzedaży.

W marcu rząd Balearów ogłosił, że wywłaszczy posiadaczy 56 obiektów mieszkalnych, do których planuje sprowadzić ubogie rodziny z archipelagu. 27 z tych lokali znajduje się na Majorce, 23 – na Minorce, zaś sześć zlokalizowanych jest na Ibizie.

Według komentatorów wpływ na odstąpienie rządu Balearów od pierwotnego zamiaru miały protesty organizacji zrzeszających firmy turystyczne i spółki z rynku nieruchomości. Przestrzegły one gabinet Armengol, że próby wywłaszczania posiadaczy domów doprowadzą do masowego porzucania tego archipelagu przez inwestorów.

APW, PAP