logo

Egipt: Kontenerowiec skonfiskowany

Środa, 14 kwietnia 2021 (07:39)
Aktualizacja: 14 kwietnia 2021 (09:15)

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski, został tymczasowo skonfiskowany w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie musi zapłacić jego japoński właściciel.

Sąd w Ismailii w Egipcie przyjął wniosek władz kanału w tej sprawie, gdyż wypłata odszkodowania w wysokości ok. 900 mln USD została opóźniona – poinformował prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) gen. Broni Osama Rabie.

Kontenerowiec pływający pod panamską banderą i obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp. zaklinował się na ważnej drodze wodnej 23 marca, powodując znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Właściciel kontenerowca – japońska firma leasingująca statki Shoei Kisen Kaisha Ltd. – chce znacznego obniżenia wypłaty odszkodowania, a negocjacje nad kwotą nadal trwają – powiedział Rabie lokalnym mediom.

Japońska firma przekazała dziś agencji Kyodo, że negocjuje z SCA w sprawie obniżenia kwoty odszkodowania.

– Nie jesteśmy jeszcze na etapie wypłacania odszkodowania – powiedział jeden z przedstawicieli firmy. Shoei Kisen jest w trakcie potwierdzenia, czy 900 mln USD, których żądają władze kanału, to odpowiednia suma. Przedstawiciel firmy powiedział, że została ona powiadomiona o tej kwocie kilka dni temu za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela, a egipski sąd podjął decyzję o zajęciu statku w poniedziałek.

– Chcielibyśmy załatwić sprawę i wkrótce wypłynąć naszym statkiem, ale nie możemy teraz nic powiedzieć, ponieważ zależy to od (trwających) negocjacji – dodał przedstawiciel Shoei Kisen.

APW, PAP