logo

Ukraina: Wicemarszałek Gosiewska odwiedzi m.in. Mariupol i Słowiańsk

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 (19:15)
Aktualizacja: 19 kwietnia 2021 (19:19)

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska podczas swojej wizyty na Ukrainie uda się m.in. do Mariupola i Słowiańska w Donbasie, gdzie spotka się z przedstawicielami sił zbrojnych, a także będzie przebywać na linii rozgraniczenia.

„W obliczu nieuzasadnionej eskalacji sytuacji bezpieczeństwa wokół i na Ukrainie w wyniku koncentracji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego postanowili z inicjatywy strony polskiej zademonstrować solidarność i skierować wspólne wezwanie do poszanowania norm prawa międzynarodowego” – czytamy w komunikacie Ambasady RP w Kijowie.

W związku z tym 20-23 kwietnia 2021 roku na Ukrainie będzie przebywać wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wraz z delegacją, której towarzyszyć będzie Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki.

We wtorek wicemarszałek Gosiewska odda cześć ofiarom rosyjskiej agresji pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Poległych za Ukrainę przed Monasterem św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie.

Następnie, w środę, w Mariupolu na wschodzie kraju, Gosiewska wraz z pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem oraz wicemarszałkiem Seimasu Litwy Pauliusem Saudargasem spotkają się w formacie Trójkąta Lubelskiego, by zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa oraz porozmawiać z dowództwem i żołnierzami 128. Samodzielnej Brygady Piechoty Górskiej. Ze strony ukraińskiej delegacji towarzyszyć będzie wiceminister obrony Ołeksandr Poliszczuk.

Tego samego dnia planowana jest wizyta na linii rozgraniczenia wojsk i spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Ukrainy. Zaplanowano też przekazanie przez ambasadora Cichockiego sprzętu komputerowego, zakupionego ze środków MSZ RP w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej dla centrum dziecięcego „Arka”.

W czwartek wicemarszałek planuje odwiedzić miasta Awdijiwka i Słowiańsk. W Awdijiwce spotka się z dowództwem i żołnierzami 72. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Zwiedzi też wyremontowaną ze środków MSZ RP szkołę podstawową i Słowiański Centralny Szpital Rejonowy, wyposażony ze środków MSZ RP w sprzęt do ratowania chorych na COVID-19.

APW, PAP