logo

Norwegia: Kobieta skazana za „uczestnictwo w organizacji terrorystycznej”

Wtorek, 4 maja 2021 (21:56)
Aktualizacja: 5 maja 2021 (04:52)

Pochodząca z Pakistanu 30-letnia Norweżka została skazana przez sąd w Oslo na karę trzech lat i sześciu miesięcy więzienia za gotowanie oraz rodzenie dzieci bojownikom Państwa Islamskiego (IS) na kontrolowanym przez nich terenie.

Jest to pierwszy w Norwegii wyrok, uznający taką rolę kobiety za „uczestnictwo w organizacji terrorystycznej”.

„Oskarżona wyjechała na teren kontrolowany przez terrorystów, gdzie opiekując się dziećmi i wykonując różne prace domowe, stworzyła warunki do aktywnego udziału trójki mężów w działaniach wojennych. Kobieta wychowywała kolejne pokolenie rekrutów Państwa Islamskiego” – uzasadnił wyrok sędzia Ingmar Nestor Nilsen.

Kobieta nie przyznała się do winy, twierdząc, że jest ofiarą handlu ludźmi.

Prokurator Geir Evanger oświadczył, że jest zadowolony z wyroku. Na spotkaniu z prasą powiedział, że „to pierwsza tego typu sprawa i będzie istotna dla kolejnych powracających z Syrii kobiet”.

Skazana kobieta wyjechała z Norwegii do Syrii w 2013 roku, gdzie poślubiła norweskiego bojownika Bastiana Vasqueza. Oboje mieli jedno dziecko. Vasquez zmarł w 2015 roku. Następnie poślubiła po kolei dwóch innych terrorystów, z jednym z nich miała drugie dziecko. Obecnie dzieci przebywają w Norwegii, ale matka nie ma praw rodzicielskich.

W 2019 roku Norweżka opuściła kalifat i wraz z dwójką dzieci przybyła do obozu w północnej Syrii. Gdy w styczniu 2020 roku jej syn poważnie zachorował, norweskie władze z powodów humanitarnych zdecydowały się ewakuować ich do Norwegii.

APW, PAP