logo

W czasie pandemii pallotyni pomagają najuboższym

Środa, 5 maja 2021 (07:48)
Aktualizacja: 5 maja 2021 (09:28)

Zbiórki żywności w ramach projektu „Chleb Pallottiego”, zakup lekarstw, zwolnienie z opłat uczniów w 60 szkołach, w których uczy się po 3-5 tys. dzieci – to niektóre z działań podejmowanych w czasie pandemii przez księży pallotynów w Indiach – powiedział PAP rektor generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, ks. Jacob Nampudakam (pallotyn).

Główny przełożony Zgromadzenia Księży Pallotynów sam urodził się w Indiach.

Poinformował, że obecnie w Indiach jest 500 kapłanów pallotynów, ok. 200 studentów w formacji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (formacji zakonnej pallotynów). „Ponadto w ramach rodziny pallotyńskiej są dwa Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (sióstr pallotynek) i dużo osób świeckich, którzy żyją duchowością pallotyńską” – powiedział rektor generalny zgromadzenia ks. Jacob Nampudakam SAC.

Poinformował, że wraz z początkiem pandemii w Indiach księża pallotyni podjęli działania mające wesprzeć przede wszystkim najuboższych.

– Kraj liczy 1,3 mld osób, w tym duży odsetek to osoby biedne. W związku z tym, ruszyliśmy z pomocą za pośrednictwem parafii i poprzez prowadzone przez nas szkoły. W Indiach, jako pallotyni prowadzimy blisko 60 placówek edukacyjnych, w których uczęszcza po 3-5 tys. dzieci. Podstawową rzeczą było danie ludziom jedzenia. W związku z tym w Nagpur – mieście w środkowej części Indii, ruszył projekt »Chleb Pallottiego« w ramach, którego zbieramy jedzenie i poprzez sieć współpracowników roznosimy ją najbardziej potrzebującym. Poza tym zrezygnowaliśmy z opłat w szkołach dla dzieci, zaczęliśmy także kupować lekarstwa dla chorych – wymieniał rektor generalny zgromadzenia księży pallotynów.

JG, PAP