logo

Caritas Polska ruszyła z pomocą

Piątek, 14 maja 2021 (18:09)
Aktualizacja: 14 maja 2021 (19:22)

Caritas Polska wraz z Caritas Archidiecezji Poznańskiej chcą wesprzeć misjonarki na Madagaskarze, które opiekują się chorymi na COVID-19. Problem rozwiązałby zakup generatora tlenu do szpitala w Antsirabe, którego koszt to 105 tys. euro.

W informacji przekazanej przez Caritas Polska posługująca od 14 lat na Madagaskarze s. Małgorzata Langner powiedziała, że „warunki zawsze były trudne, a pandemia spowodowała prawdziwy dramat”.

– W szpitalach na całej wyspie brakuje tlenu dla pacjentów. Ratunkiem byłby zakup urządzenia do produkcji tlenu na miejscu, ale to ogromny wydatek – zaznaczyła.

Poinformowała, że w działającym od 85 lat szpitalu ginekologiczno-położniczym w Antsirabe, dopiero w grudniu ubiegłego roku zostało otwarte nowe skrzydło i obecnie trafiają tu osoby z różnymi schorzeniami.

– Na 140 łóżek połowa jest zajęta przez chorych na COVID-19 – powiedziała misjonarka.

Zwróciła uwagę, że prowadzony przez Zgromadzenie Franciszkanek Misjonarki Maryi szpital jest wyspą nadziei dla cierpiących, ponieważ chorzy nie muszą płacić za opiekę.

Placówka zmaga się obecnie z problemem braku tlenu. – Używamy koncentratorów, ale mamy ich tylko 30. Wszyscy, którzy do nas trafiają, mają problemy z oddychaniem – duszą się – powiedziała s. Małgorzata.

Jak zaznaczyła „tlenu brakuje również w innych szpitalach w mieście, a także na całej wyspie. Siostry zamawiają go w odległej o 200 km stolicy kraju. Mimo to nie nadążają go przywozić”.

W odpowiedzi na apel misjonarki Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Caritas Polska ogłosiły zbiórkę na zakup sprzętu.

– Z koronawirusem walczy cały świat, ale systemy opieki zdrowotnej w krajach bardziej rozwiniętych, mimo problemów, są dla chorych w trudnych chwilach oparciem. W krajach takich jak Madagaskar wiele szpitali musi liczyć na wsparcie z zewnątrz. A pamiętajmy, że ludzie chorują tam tak samo ciężko jak choćby w Polsce – zwraca uwagę dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Wesprzeć zbiórkę można wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty "TLEN"), lub wysyłając SMS o treści "TLEN" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

APW, PAP