logo

Amerykanie naciskają na Rosję

Wtorek, 12 lutego 2013 (06:13)
Aktualizacja: Wtorek, 12 lutego 2013 (09:59)

Stany Zjednoczone zaapelowały wczoraj do Rosji o niezwłoczne zniesienie zakazu importu amerykańskiego mięsa i wyrobów mięsnych wydanego z uwagi na dodatek paszowy - raktopaminę, a także o honorowanie zobowiązań związanych z członkostwem w WTO.

"USA są bardzo rozczarowane, że Rosja zawiesiła import amerykańskiego mięsa, które jest produkowane przy zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa na świecie" - napisali we wspólnym oświadczeniu minister rolnictwa Tom Vilsack i przedstawiciel USA ds. handlu Ron Kirk.

Zakaz, który wszedł w życie wczoraj, wiąże się z żądaniem Rosji, aby sprowadzane przez nią z USA mięso wołowe i wieprzowe miało potwierdzone badaniami certyfikaty, iż jest wolne od raktopaminy. Jednak ministerstwo rolnictwa USA nie dysponuje programem wykrywania raktopaminy oraz wydawania odpowiednich certyfikatów.

Raktopamina to dodatek paszowy zwiększający u zwierząt hodowlanych przyrost masy mięśniowej kosztem tkanki tłuszczowej. W USA i Kanadzie wolno ją stosować w ściśle określonych ilościach, natomiast w Unii Europejskiej jest zakazana.

Światowa Organizacja Żywności (FAO) ogłosiła w lipcu, że raktopamina nie ma wpływu na ludzkie zdrowie, jeśli stosuje się ją w odpowiednich ilościach.

IK, PAP