logo

Korea Płd.: Historyczna kładka przy granicy z Koreą Płn. zostanie przebudowana

Czwartek, 10 czerwca 2021 (21:59)
Aktualizacja: 11 czerwca 2021 (09:16)

Historyczna kładka w granicznej wsi Panmundżom, po której w czasie szczytu w 2018 r. wspólnie spacerowali przywódcy Korei Płd. i Korei Płn., zostanie przebudowana, a po zakończeniu prac ma być otwarta dla turystów – podała agencja Yonahp.

Słynna niebieska kładka w strefie zdemilitaryzowanej, po południowej stronie linii demarkacyjnej, przejdzie renowację, a żołnierze przeszukają teren pod kątem min – poinformowało dowództwo sił ONZ w Korei Południowej (UNC) na Facebooku.

Przebudowa mostu jest konieczna ze względów bezpieczeństwa, ale stanowi również okazję do „znaczącej współpracy z naszymi odpowiednikami w Koreańskiej Armii Ludowej” – napisano.

Remont ma się rozpocząć w czerwcu i skończyć jeszcze w tym roku. Po jego zakończeniu UNC planuje udostępnienie zwiedzającym miejsc, do których obecnie nie mają wstępu – podał Yonhap.

Kładka pojawiła się na ekranach telewizorów na całym świecie, gdy w kwietniu 2018 roku w czasie historycznego szczytu w Panmundżomie przechadzali się po niej prezydent Korei Płd. Mun Dze In i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un, prowadząc przy tym rozmowę na osobności.

Szczyt odbył się na fali odwilży w relacjach pomiędzy Pjongjangiem a Seulem i Waszyngtonem. Od tamtej pory sytuacja na Półwyspie Koreańskim ponownie stała się napięta, a rozmowy pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. i USA w sprawie likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego utknęły w martwym punkcie.

APW, PAP