logo

Wariant Delta bardziej zakaźny

Czwartek, 22 lipca 2021 (13:54)
Aktualizacja: Czwartek, 22 lipca 2021 (14:23)

Mamy nowe dowody, że „superwariant” Delta nie tylko jest bardziej zakaźny, ale namnaża się ponad 1000 razy szybciej – stwierdza dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej. Badania na ten temat publikuje najnowszy „Nature”.

Chińscy specjaliści w artykule „How the Delta variant achieves its ultrafast spread” twierdzą, że wiremia tej odmiany koronawirusa, czyli liczba zdolnych do namnażania się wirusów we krwi, jest 1260 razy większa w porównaniu z pierwszymi wariantami SARS-CoV-2, które pod koniec 2019 r. zapoczątkowały pandemię. Z tego powodu COVID-19 może szybciej się rozwijać i w szybszym tempie powodować kolejne zakażenia.

Wariant Delta wykryto po raz pierwszy w Indiach pod koniec 2020 r. Od tego czasu coraz bardziej  rozprzestrzenia się na świecie. Według Our World in Data w Wielkiej Brytanii przypadają na niego niemal już wszystkie przypadki wykrywanych zakażeń SARS-CoV-2. We Francji odpowiada on za 80 proc. nowych infekcji, a w Niemczech – za ponad 74 proc. W Polsce wariant ten wywołuje już około 50 proc. zakażeń koronawirusem (według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego).

JG, PAP