logo

Niemcy: Inflacja przekroczyła 3 procent

Czwartek, 29 lipca 2021 (15:47)
Aktualizacja: Czwartek, 29 lipca 2021 (16:40)

Inflacja w Niemczech przekroczyła w lipcu br. granicę trzech procent, pierwszy raz od sierpnia 2008 roku. Niemieckie ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 3,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – informuje agencja dpa.

Ceny konsumpcyjne były o 3,8 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku – podał dziś Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych obliczeń. Tym samym inflacja po raz pierwszy od 13 lat przekroczyła granicę trzech procent.

W nadchodzących miesiącach ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen.

„Jednym z ważnych powodów jest powrót podatku VAT do starych stawek. W drugiej połowie 2020 roku niemiecki rząd tymczasowo obniżył VAT do odpowiednio 16 i 5 procent, aby pobudzić konsumpcję w czasie kryzysu koronawirusa. Od 1 stycznia 2021 roku w Niemczech ponownie obowiązują zwyczajowe stawki VAT w wysokości odpowiednio 19 i 7 procent. Towary i usługi będą zatem ponownie drożeć” – pisze agencja dpa.

Ekonomiści spodziewali się w lipcu wyniku na poziomie 3,3 procent.

„Prezes Bundesbanku Jens Weidmann spodziewa się, że do końca roku inflacja może zbliżyć się do 5 procent” – pisze dziennik „Handelsblatt”.

APW, PAP