logo

Rekordowo bliski przelot asteroidy

Piątek, 15 lutego 2013 (07:00)
Aktualizacja: Piątek, 15 lutego 2013 (08:32)

Asteroida oznaczona symbolem 2012 DA 14 o średnicy ok. 45 m i masie 135 tys. ton przeleci o godz. 20.25 (czasu polskiego) w odległości zaledwie 27 600 km od Ziemi, a więc bliżej niż wynoszą orbity niektórych satelitów.

Asteroida, która została wykryta w lutym ub.r., w przypadku zderzenia z Ziemią na obszarze zamieszkałym mogłaby całkowicie zniszczyć obszar równy aglomeracji nowojorskiej.

Jak podkreśla agencja NASA, stale śledząca lot asteroidy, jest to największy obiekt kiedykolwiek wykryty przez naukowców, który przeleci tak blisko naszej planety. NASA zapewnia jednak, że do zderzenia nie dojdzie.

Z dokonanych obliczeń wynika, że 2012 DA 14 najbardziej zbliży się do Ziemi nad wschodnim rejonem Oceanu Indyjskiego, w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra, poruszając się z prędkością ok. 7,8 km na sekundę.

Obiekt będzie widoczny po zapadnięciu zmroku, za pośrednictwem teleskopów amatorskich, a nawet silnych lornetek, w Europie Wschodniej, w Australii i części Azji jako jasny punkt przemieszczający się na nieboskłonie.

Agencja NASA podkreśliła, że dla naukowców będzie to unikalna okazja zbadania obiektu przelatującego tak blisko Ziemi - jego budowy, składu chemicznego i innych właściwości. NASA poinformowała też, że zamierza nadać "najwyższy priorytet" badaniom orbit asteroidów, które potencjalnie mogą grozić zderzeniem z Ziemią.

NASA zamierza transmitować w czasie realnym przelot asteroidy na swojej stronie internetowej. Transmisja będzie uzupełniona komentarzem i animacją.

IK, PAP