logo

Szwecja: Konsultant koncernów skazany za szpiegostwo

Środa, 15 września 2021 (14:12)
Aktualizacja: Środa, 15 września 2021 (14:16)

47-letni konsultant pracujący dla producenta ciężarówek Scania oraz samochodów osobowych Volvo został skazany w środę przez sąd w Göteborgu na 3 lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Jest to w Szwecji pierwszy od 18 lat wyrok w tego rodzaju sprawie.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Mats Hagelin stwierdził, że „mężczyzna skopiował tajne informacje z obu firm, a następnie przeniósł je na nośniki pamięci, które przekazał rosyjskiemu dyplomacie za pieniądze”.

– Oskarżony był w pełni świadom, że dostarczone przez niego dane przyniosą korzyść Rosji – podkreślił sędzia.

Jednocześnie sąd uznał, że ujawnione informacje dotyczące koncernu Volvo Cars „nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa Szwecji”. W tej części oskarżenia konsultant został uniewinniony.

Prokurator żądał dla mężczyzny 4 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego mocarstwa lub alternatywnie 2 lata pozbawienia wolności za nielegalne działania wywiadowcze, jakie miały miejsce w latach 2017-2019.

Według prokuratora inżynier ujawnił rosyjskiemu dyplomacie m.in. kod źródłowy oraz tajne informacje o sposobach wytwarzania. W opinii szwedzkich służb specjalnych SAPO pracownik rosyjskiej ambasady był w istocie oficerem wywiadu.

Podczas procesu oskarżony nie przyznał się do winy. Jego obrona twierdziła, że nie przekazał on żadnych tajnych informacji, a jego kontakty z Rosjaninem zakończyły się na etapie próby zwerbowania.

Szwedzkie media podawały, że konsultanta zwerbował do działalności szpiegowskiej na rzecz Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) Jewgienij Umierienko, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Sztokholmie. Opisywany jest on jako ekspert od szpiegostwa przemysłowego. Wcześniej pracował w Niemczech.

Umierienko podczas spektakularnego zatrzymania konsultanta w 2019 roku w restauracji w Sztokholmie zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a 2 tygodnie później opuścił Szwecję.

APW, PAP