logo

Hiszpania: Pożar pod Malagą wznieciła grupa przestępcza

Czwartek, 16 września 2021 (19:03)
Aktualizacja: Czwartek, 16 września 2021 (19:05)

Premier Andaluzji na południu Hiszpanii ogłosił w regionalnym parlamencie, że gaszony od ponad tygodnia pożar koło Malagi został wywołany przez zorganizowaną grupę przestępczą.

Juan Manuel Moreno wyjaśnił, że ogień, który strawił dotąd około 10 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, był „dziełem człowieka”.

– To grupa inteligentnych osób, które mają dużą wiedzę w kwestii [wzniecania pożarów – PAP], działając w taki sposób, aby spowodować jak największe szkody – powiedział.

Premier rządu Andaluzji wskazał, że policja poszukuje przestępców, którzy podłożyli ogień w kilku miejscach masywu Sierra Bermeja. Dodał, że żywioł został w środę opanowany, ale grupa około 70 strażaków gasi jeszcze pogorzelisko.

Moreno przypomniał, że w tym jednym z największych w tym roku pożarów w Hiszpanii zginął jeden ze strażaków. Zaapelował do parlamentarzystów, aby podjęli działania służące doinwestowaniu regionalnej straży pożarnej.

Pożar wybuchł 8 września wieczorem w lesie porastającym Sierra Bermeja. W kolejnych dniach ogień objął sześć gmin w prowincji Malaga, zmuszając do ewakuacji 3000 osób.

APW, PAP