logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Shawn Thew/ PAP/EPA

Mariusz Błaszczak w USA

Środa, 6 października 2021 (21:35)

Aktualizacja: Czwartek, 7 października 2021 (09:12)

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w Waszyngtonie, uznał spotkanie ze swym amerykańskim odpowiednikiem sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem za udane.

– Zresztą mogę powiedzieć, że sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych też, kiedy rozmawialiśmy, wychodząc z budynku, powiedział, że cieszy się z tego, że rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnieniu relacji obronnych polsko-amerykańskich, o wyposażeniu wojska polskiego w nowoczesny sprzęt – relacjonował Błaszczak.

Poinformował, że pod koniec października do Polski ma przyjechać sekretarz wojsk lądowych USA, po to, by omówić szczegóły zakupu czołgów Abrams. – Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – powiedział Błaszczak.

O tym, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3, szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim poinformowali w połowie lipca. Czołgi mają docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl