logo

Boliwia znacjonalizowała lotniska

Wtorek, 19 lutego 2013 (07:21)
Aktualizacja: Wtorek, 19 lutego 2013 (10:11)

Prezydent Boliwii Evo Morales znacjonalizował wczoraj kontrolowaną przez Hiszpanów spółkę Servicios de Aeropuertos Bolivianos (SABSA) zarządzającą boliwijskimi portami lotniczymi. Kontrolę nad najważniejszymi lotniskami powierzono boliwijskiej armii.

Na mocy dekretu państwo weszło w posiadanie kontrolnego pakietu akcji firmy SABSA, która do tej pory stanowiła filię hiszpańskiej korporacji Aena y Abertis. Hiszpanie kupili w 2004 r. tę firmę, która od 1999 r. wchodziła w skład międzynarodowej korporacji TBI z siedzibą w Londynie, a wcześniej była własnością amerykańskiej Airport Group International.

Morales ogłosił swą decyzję na konferencji prasowej w mieście Cochabamba. Towarzyszyli mu wiceprezydent Alvaro Garcia i minister robót publicznych Vladimir Sanchez.

Jako bezpośrednią przyczynę nacjonalizacji prezydent podał brak zgody SABSA na wymagane przez rząd Boliwii inwestycje. Jak poinformował minister Sanchez, jeszcze 14 lutego negocjowano z firmą w sprawie inwestycji na poziomie 56 mln dolarów w trzy największe boliwijskie porty lotnicze. Hiszpanie proponowali o 20 mln dolarów mniej.

Morales krytykował władze SABSA za złe wyposażenie lotnisk, słabą obsługę oraz wysokie zarobki jej szefów.

IK, PAP