logo

Węgry: Powstaną mosty na granicy ze Słowacją

Środa, 13 października 2021 (20:24)
Aktualizacja: Środa, 13 października 2021 (20:45)

Do 2023 r. mają powstać cztery nowe mosty na granicy Węgier ze Słowacją – oświadczył w środę wiceminister innowacji i technologii Węgier Tamas Schanda.

Schanda powiedział, że dwa mosty drogowe mają powstać na rzece Ipola (koszty wyniosą po 1,7 mld ft), zaś jeden rowerowy – na Dunaju (koszt to 1,9 mld ft). Ponadto już rozpoczęła się budowa jeszcze jednego mostu na Ipoli.

– W sumie w 2023 r. otworzymy więc cztery mosty i cztery nowe drogi w kierunku północnych sąsiadów, obszarów zamieszkanych przez Węgrów – powiedział.

Nawiązując do wspólnych inwestycji transportowych ze Słowacją, wiceminister zaznaczył, że dzięki dobudowaniu dwóch kolejnych pasów ruchu droga M15 jest teraz czteropasmowa i Budapeszt łączy z Bratysławą już autostrada.

Przypomniał też, że wraz z oddanym do użytku we wrześniu zeszłego roku mostem w Komarnie stworzono ciężarówkom możliwość przekraczania granicy na Dunaju, której przedtem na długości 100 km nie było.

Dodał, że w tym roku oddany zostanie do użytku ostatni odcinek autostrady M30 z Miszkolca w kierunku Koszyc, dzięki czemu Węgry jako pierwsze wykonają wszystkie przypadające na nie odcinki korytarza Via Carpatia.

APW, PAP