logo

Algieria: Udaremniony zbrojny atak separatystów

Środa, 13 października 2021 (20:37)
Aktualizacja: Środa, 13 października 2021 (20:47)

Algierskie siły bezpieczeństwa udaremniły spisek mający na celu przeprowadzenie zbrojnego ataku przez separatystów wspomaganych przez „jednostkę syjonistyczną” na jeden z północnoafrykańskich krajów – podała w środę telewizja Ennahar.

Poinformowano, że później w środę stacja wyemituje zeznania członków „komórki terrorystycznej” mającej związek ze spiskiem.

Aresztowano 17 członków separatystycznego Ruchu Samostanowienia Kabylii (MAK), uznanego za organizację terrorystyczną, wspieraną, według algierskich władz, przez Izrael i Maroko. Skonfiskowano też dokumenty świadczące o stałym kontakcie z organizacjami z „państwa syjonistycznego”, a także broń.

W sierpniu MAK i inna organizacja terrorystyczna – islamski ruch Rachad – zostały przez Algierię obwinione o pożary lasów w północnej części kraju, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

Ruch MAK walczy o niepodległość położonego na północnym zachodzie kraju regionu Kabylia. Algieria zerwała swe stosunki z Marokiem pod koniec sierpnia, tłumacząc to „wrogim postępowaniem” swego sąsiada. Oskarżyła m.in. Rabat o posługiwanie się szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus do inwigilacji algierskich polityków. Zarzucono też władzom Maroka, że poza wspieraniem regionalnych separatystów nie dopełniają „dwustronnych zobowiązań”, między innymi w spornej kwestii Sahary Zachodniej.

APW, PAP