logo

Włochy: Przepustka sanitarna wymagana w parlamencie

Czwartek, 14 października 2021 (07:47)
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (09:08)

We Włoszech deputowani i senatorowie muszą mieć od piątku przepustki COVID-19, aby wejść do parlamentu. Kara dla parlamentarzysty za jej brak to 250 euro i zakaz udziału w obradach.

Obowiązek okazania tzw. Green Pass przy wstępie do gmachów parlamentu w Rzymie dotyczy także wszystkich jego pracowników, asystentów senatorów i deputowanych oraz członków rządu.

Również w „pałacach władzy”, jak się podkreśla, będą od 15 października obowiązywać przepisy rządowego dekretu w sprawie wymogu przepustek sanitarnych we wszystkich miejscach pracy. Są one wystawiane na podstawie szczepienia przeciwko COVID-19, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu.

W przypadku braku przepustki lub odmowy jej pokazania parlamentarzysta może otrzymać zakaz udziału w pracach w izbie przez okres od 2 do 15 dni – zapisano w nowym regulaminie. Kara finansowa, czyli 250 euro dziennie, odpowiada wysokości diety, której nie otrzymuje się, gdy nie bierze się udziału w głosowaniach. Nieobecność z powodu braku przepustki będzie uznana za nieusprawiedliwioną.

Wymiar tej kary wywołał protest deputowanych z koła pod nazwą Jest Alternatywa, którzy już zapowiedzieli, że zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego, by orzekł, czy można było wprowadzić takie rozporządzenie.

APW, PAP