logo

Liban: Strzelanina w Bejrucie

Czwartek, 14 października 2021 (11:53)
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (12:27)

Dziś w Bejrucie w pobliżu budynku sądu doszło do strzelaniny, w której zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych. Do zdarzenia doszło podczas protestu zwolenników Hezbollahu przeciwko jednemu z sędziów – poinformowała Agencja Reutera.

Premier Libanu Nadżib Mikati wezwał do „aresztowania sprawców ponoszących odpowiedzialność za ofiary”.

Reporter libańskiej telewizji Al-Dżadid, relacjonując zdarzenia w dzielnicy At-Tajuna, na granicy między chrześcijańską i szyicką częścią stolicy, poinformował „o użyciu broni na rondzie”. Stacja nadała odgłosy wystrzałów z broni palnej i wycie syren karetek pogotowia.

Do strzelaniny doszło w miejscu, gdzie przebiegała linia frontu w wojnie domowej w latach 1975-1990. W okolicy sądu zgromadzili się w czwartek zwolennicy Hezbollahu, chcący wyrazić swój sprzeciw wobec sędziego Tarika Bitara rozstrzygającego w sprawie dotyczącej eksplozji w bejruckim porcie w 2020 roku, w której zginęło ponad 200 osób. Demonstranci deptali zdjęcia Bitara. W okolicy miejsca protestu rozmieszczono żołnierzy libańskiej armii.

Hezbollah oskarża sędziego Bitara o „prowadzenie upolitycznionego śledztwa” i koncentrowanie uwagi na członkach szyickiego ruchu Amal, którzy zajmowali ministerialne stanowiska w libańskim rządzie w czasie, gdy zagrażający wspólnemu bezpieczeństwu azotan amonu był składowany w bejruckim porcie. Zwolennicy Hezbollahu sprzeciwiają się przesłuchaniom wysokich rangą szyickich polityków i funkcjonariuszy służb w związku z podejrzeniami o popełnienie przestępstwa zaniechania.

APW, PAP