logo

Holandia: Stabilizują się ceny gazu

Czwartek, 14 października 2021 (16:47)
Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (17:11)

Ceny gazu w Rotterdamie ustabilizowały się po zeszłotygodniowym skoku. O ile megawatogodzina gazu kosztowała w ubiegłym tygodniu nawet ponad 160 euro, to w dzisiejsze popołudnie cena ustabilizowała się w okolicach 98 euro.

Jak twierdzą eksperci, cytowani przez dziennik „De Volkskrant”, nagły wzrost cen w ubiegłym tygodniu był w dużej mierze wynikiem paniki wśród hurtowników. „Sytuacja się uspokoiła i ceny wracają do poziomów sprzed szczytu” – czytamy w gazecie.

Nie zmienia to faktu, że ceny surowca są i tak wysokie. Gaz jest obecnie ponad czterokrotnie droższy niż w kwietniu. Jak wskazuje „De Volkskrant”, na razie nie ma powodu do optymizmu, gdyż ożywienie gospodarcze, rozczarowujące wyniki energetyki wiatrowej i słonecznej powodują, że cena będzie nadal rosła.

Wysokie ceny gazu na europejskim rynku już uderzyły w Holandię. 7 października pierwszy holenderski dostawca gazu wypowiedział umowy swoim klientom – ze względu na wysokie ceny firma DGB Energie nie była w stanie dostarczać surowca do domów osób, z którymi miała zawarte umowy.

 

AB, PAP