logo

Grecja: Podtopione setki domów

Czwartek, 14 października 2021 (21:10)
Aktualizacja: Piątek, 15 października 2021 (10:01)

Silne burze przeszły dzisiaj nad Grecją, podtapiając setki domów w Atenach i zmuszając ludzi do ewakuacji na wyspie Eubea, na której latem szalały pożary. Ratownicy użyli śmigłowców, aby zabrać uwięzione na dachach domów osoby z terenów zalanych na wyspie Korfu.

– Nie ma wątpliwości, że stoimy w obliczu niebezpiecznego zjawiska pogodowego – powiedział grecki minister ds. obrony cywilnej i zmian klimatu Christos Stylianides. Był on wcześniej komisarzem UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Na wyspie Eubea ewakuowano ludność z trzech rejonów; kilkadziesiąt osób przetransportowano z podtopionych domów na północy wyspy do krewnych lub do hoteli wynajętych przez miejscowe władze. Pożary lasów w północnej części Eubei, leżącej ok. 130 km na północ od Aten, sprawiły, że obszar ten stał się bardziej podatny na gwałtowne powodzie.

Czwartkowe burze spowodowały trudności w transporcie tak prywatnym, jak i publicznym; w południowej Grecji zamknięto część dróg. Strażacy w Atenach odebrali ponad 300 wezwań do wypompowania wody z zalanych domów. Dziesiątki samochodów utknęły na ulicach, które przemieniły się w potoki.

 

AB, PAP