logo

Włochy: Protesty przeciwników przepustki sanitarnej

Piątek, 15 października 2021 (19:26)
Aktualizacja: Piątek, 15 października 2021 (20:39)

Kilka tysięcy osób manifestowało dzisiaj w Rzymie przeciwko obowiązującemu od tego dnia wymogowi posiadania przepustek COVID przez wszystkich pracowników.

W trakcie wiecu na terenie antycznego stadionu wznoszono hasła wolności i demokracji. Protesty odbyły się w wielu miastach.

Tak zwany Green Pass, wystawiany na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu, wymagany jest we wszystkich miejscach pracy, także w sektorze prywatnym.

Organizatorzy protestu na rzymskim Circus Maximus między Palatynem a Awentynem zapewniali, że nie uczestniczą w nim „grupy prowokatorów”. W ten sposób przypomnieli gwałtowną manifestację z 9 października w Wiecznym Mieście, do której przeniknęli ekstremiści, w tym neofaszyści.

Protestujący mówili: „Naszą przepustką jest konstytucja”. Ale niektórzy dodawali podczas rozmowy z dziennikarzami, że „COVID-19 nie istnieje”.

W symbolicznym geście manifestantki wręczyły róże policjantom, którzy pilnowali porządku.

Manifestacje, pikiety i wiece odbyły się także w innych częściach kraju, między innymi w portach w Ankonie i w Genui oraz w Trieście, gdzie utrudniony był dostęp do nich.

Nie doszło do chaosu, blokad i paraliżu w kraju, czego obawiano się nie tylko z powodu konieczności kontroli przepustek sanitarnych, ale również licznych zapowiadanych protestów przeciwników Green Pass i antyszczepionkowców.

„Uważam, że pierwszy dzień obowiązywania przepustki w firmach minął dobrze” – oświadczył prezes Konfederacji Przemysłowców Carlo Bonomi. „Przeważyło poczucie odpowiedzialności” – dodał szef Confindustrii.

AB, PAP