logo

Indonezja: Trzęsienie ziemi na Bali

Sobota, 16 października 2021 (08:02)
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2021 (11:24)

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 4,8, jakie nawiedziło dzisiaj rano czasu lokalnego indonezyjską wyspę Bali – poinformował indonezyjski urząd ds. klęsk żywiołowych. 

Dwie osoby straciły życie po osunięciu się ziemi w regencji Bangli, a jedna zginęła w portowym miasteczku Karangasen.

Sobotnie trzęsienie było stosunkowo płytkie, bo jego hipocentrum znajdowało się na głębokości ok. 10 km. „Takie płytkie trzęsienia, nawet przy niższej magnitudzie, powodują zazwyczaj więcej szkód” – pisze na swej stronie francuski telewizyjny portal informacyjny France 24.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w pobliżu miasta Bandżar Wanasari, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Bali nie bez trudności stara się wyjść z turystycznego zastoju wywołanego epidemią – przypomina w tym kontekście francuski portal.

– Wstrząsy były odczuwalne przez zaledwie kilka sekund – powiedział dziennikarzom rzecznik krajowego urzędu ds. klęsk żywiołowych, Abdul Muhari. – Ludzie w popłochu wylegli na ulice w obawie przed zawaleniem się budynków – dodał.

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, leży na styku płyt tektonicznych i wchodzi w obręb tzw. pacyficznego pierścienia ognia. Jest to rejon dużej aktywności sejsmicznej. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 7 tys. wstrząsów.

 

AB, PAP