logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Budowanie więzi między krajami

Czwartek, 18 listopada 2021 (22:20)

Aktualizacja: Piątek, 19 listopada 2021 (09:24)

Napawa mnie dumą, kiedy słyszę, że moi rodacy przyczyniają się do budowy pomyślności innych krajów, a tak dzieje się w ostatnich latach w Macedonii Północnej; bardzo wielu ludzi polskiego pochodzenia należy dzisiaj do elity tego kraju – mówił na spotkaniu z Polonią w Skopje prezydent Andrzej Duda.

W stolicy Macedonii Północnej prezydent wręczył w czwartek odznaczenia państwowe działaczom polonijnym. Dziękował odznaczonym za działalność na rzecz podtrzymywania i krzewienia polskości.

Duda wskazywał, że środowisko Polonii to ludzie, którzy w strukturze społeczeństwa Macedonii Północnej zajmują bardzo ważne miejsca: są to artyści, naukowcy, lekarze, prawnicy.

– Śmiało można powiedzieć, że bardzo wielu ludzi polskiego pochodzenia należy dzisiaj do elity tego kraju, z czego jako prezydent RP jestem ogromnie dumny – mówił.

– Zawsze napawa mnie dumą, kiedy słyszę, że moi rodacy przyczyniają się do budowy pomyślności innych krajów, do ich rozwoju, do tego, że rozkwitają one, że żyje się w nich coraz lepiej, a tak się dzieje na przestrzeni ostatnich lat tutaj, w Macedonii Północnej – dodał.

Duda oświadczył, że cieszy się także, iż Macedonia Północna wkracza coraz mocniej na arenę międzynarodową, stając się częścią najważniejszych międzynarodowych sojuszy, do których należy także Polska.

– Myślę o Sojuszu Północnoatlantyckim, myślę o krokach Macedonii (Płn.) w kierunku UE. Wierzę w to, że te procesy zakończą się pomyślnie, że będziemy razem członkami UE i będziemy mogli w związku z tym wspólnie budować swoją pomyślność we wszystkich tych gremiach, w których, także i w ramach UE, się działa, myślę chociażby o wspólnocie Trójmorza – oświadczył.

– Wierzę w to głęboko, że mieszkający tu Polacy, ci, którzy czują związek z Polską jako swoją ojczyzną, czy też krajem swoich rodziców, dziadków, będą się przyczyniali do procesu rzeczywistej integracji, do budowania więzi między naszymi krajami – powiedział prezydent.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

APW, PAP

NaszDziennik.pl