logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Wizyta premiera Polski na Łotwie

Niedziela, 21 listopada 2021 (16:49)

Aktualizacja: Niedziela, 21 listopada 2021 (17:00)

Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu; chcemy kontynuować tę naszą solidarność na wschodniej flance NATO – powiedział w niedzielę w Rydze premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w stolicy Łotwy spotkał się z szefem łotewskiego rządu Kriszjanisem Karinszem, by rozmawiać o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o zagrożeniach geopolitycznych.

– Byliśmy bardzo aktywni w kontakcie z krajami Bliskiego Wschodu, a także z naszymi zachodnimi partnerami. To doprowadziło między innymi do zmiany postawy wielu linii lotniczych, które służyły jako narzędzie do przepływu osób, do przyciągania osób, bardzo często nie do końca świadomych tego, co może je czekać na terytorium Białorusi przez reżim Łukaszenki – powiedział premier.

– Chcemy te wspólne akcje, tę solidarność naszą na wschodniej flance NATO kontynuować. Tylko ta solidarność jest w stanie zapobiec ogromnym ryzykom i wyłaniającym się na horyzoncie niebezpieczeństwom – oświadczył Morawiecki.

Mówiąc o tych niebezpieczeństwach, wymienił m.in. „używanie ludzi z Bliskiego Wschodu jako żywych tarcz, jako instrumentu w polityce, w wywołaniu kryzysu przez reżim Łukaszenki”.

– To kryzys na granicy polsko-białoruskiej, litewsko-białoruskiej i najmniejszy z tych trzech kryzysów, ale właściwie w każdej chwili mogący wybuchnąć – kryzys na granicy łotewsko-białoruskiej – kontynuował premier Morawiecki.

APW, PAP

NaszDziennik.pl