logo

Francja zaprasza na spotkanie ws. migracji

Czwartek, 25 listopada 2021 (16:14)
Aktualizacja: Czwartek, 25 listopada 2021 (16:44)

Kancelaria premiera Francji Jeana Castexa poinformowała, że zaprasza przedstawicieli KE i odpowiedzialnych za politykę imigracyjną ministrów Belgii, Wielkiej Brytanii i Holandii na spotkanie w związku z wydarzeniem, do jakiego doszło w pobliżu Calais.

Spotkanie ma się odbyć w niedzielę w Calais; w pobliżu tego miasta zatonęła łódź z migrantami płynącymi do Wielkiej Brytanii, zginęło 27 osób.

– Spotkanie to pozwoli nam określił sposoby wzmocnienia współpracy policyjnej, sądowej i humanitarnej, by można było lepiej walczyć z siatkami przemytników, którzy odpowiadają za napływ migrantów – ogłosiły służby premiera Castexa.

Otoczenie szefa rządu podkreśla, że konieczne jest wypracowanie metody walki z tym zjawiskiem „na szczeblu europejskim„ i znalezienie „trwałego rozwiązania” – relacjonuje AFP.

Nieco wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron, który przebywa w Chorwacji, oznajmił, że w sprawie kryzysu migracyjnego konieczna jest „bliższa współpraca” krajów europejskich. Podkreślił, że gdy migranci „znajdują się na wybrzeżu La Manche” jest już za późno na szukanie rozwiązania.

APW, PAP