logo

Prezydent Duda spotkał się z emirem Kataru

Niedziela, 5 grudnia 2021 (13:39)
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2021 (14:03)

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Dosze z emirem Kataru szejkiem Tamimem Hamadem as-Sanim, a także premierem tego kraju szejkiem Chalidem as-Sanim. Głównym celem spotkań jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował wcześniej, że rozmowy z katarskimi władzami dotyczyć będą współpracy w dziedzinie energetyki. – Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej sferze – mówił Kumoch.

Minister zwrócił też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem, który – jego zdaniem – można zniwelować m.in. przez udział polskich przedsiębiorstw w katarskich przetargach czy wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii. – Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania – podkreślił szef BPM.

JG, PAP