logo

Latem sankcje wobec Google

Czwartek, 28 lutego 2013 (15:16)
Aktualizacja: Czwartek, 28 lutego 2013 (15:31)

Urzędy ochrony danych osobowych 27 państw UE potwierdziły zamiar rozpoczęcia przed latem tego roku „działań represyjnych” przeciwko firmie Google, która nie zareagowała na ich nakaz zmodyfikowania reguł dotyczących prywatności.

Od marca 2012 roku koncern Google przyjął nową politykę prywatności i warunków korzystania z różnych produktów firmy, jak wyszukiwarka Google, poczta Gmail czy portal YouTube. Przedstawiciele koncernu wyjaśniali, że nowa polityka prywatności ma połączyć w jednym dokumencie to, co dotychczas znajdowało się w 60 innych i dotyczyło różnych serwisów.

Koncern nie przewidział opcji niewyrażenia zgody przez użytkownika na zarządzone zmiany, jeśli chce on w dalszym ciągu korzystać z należących do Google produktów.

W październiku 2012 roku, po miesiącach analiz i wymiany informacji z Google, współpracujące ze sobą europejskie urzędy ochrony danych osobowych zażądały „jaśniejszej i bardziej kompletnej informacji o zbieranych danych” oraz o ich przeznaczeniu, argumentując, że użytkownicy nie mają nad nimi kontroli.

Wezwały one Google do przyjęcia w ciągu czterech miesięcy zmian dostosowujących jego politykę prywatności do dyrektyw unijnych, które chronią prawo do prywatności mieszkańców państw UE.

18 lutego bieżącego roku, kiedy upłynęło ultimatum, urzędy poinformowały, że Google „nie dał precyzyjnej i odpowiedniej odpowiedzi na ich rekomendacje” i w związku z tym zamierzają wprowadzić sankcje.

IK, PAP