logo
logo

Zdjęcie: fot. Wikipedia.org/ Inne

Odsłonięto rzeźby lwów

Piątek, 20 maja 2022 (13:58)

Aktualizacja: Piątek, 20 maja 2022 (15:08)

Na cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów. Jest to ważny gest wobec Polski.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otoczy posągi lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich opieką konserwatorską, tak jak od lat otacza nią inne zabytki na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – poinformowano dzisiaj na Twitterze resortu kultury.

„To wzruszająca, ważna chwila. Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskiej” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Informację o odsłonięciu posągów lwów na lwowskiej nekropolii podał też na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Posągi lwów usunięte z cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. „Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców – stąd nazwa cmentarz Orląt.

AB, PAP

NaszDziennik.pl