logo

Rosja chce gwarancji

Poniedziałek, 18 marca 2013 (19:46)
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 marca 2013 (20:03)

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Moskwa nadal chce od USA prawnie obowiązujących gwarancji, że budowany przez nie system obrony przeciwrakietowej nie będzie wymierzony w Rosję.

W ten sposób ministerstwo odniosło się do ogłoszonych w piątek przez Stany Zjednoczone zmian w amerykańskim projekcie tarczy antyrakietowej, przewidującym instalację jej elementów w Europie, w tym w Polsce.

„Konstatujemy, że USA nadal trzymają się kursu, zmierzającego do umocnienia swojego systemu globalnej tarczy antyrakietowej i zwiększenia jego efektywności. Uważamy, że potwierdza to konieczność wypracowania niezawodnych, prawnie obowiązujących gwarancji, iż wysiłki amerykańskie w sferze obrony przeciwrakietowej nie są skierowane przeciwko Rosji″- oznajmiło rosyjskie MSZ.

Przypomniało, że Moskwa „niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie z powodu jednostronnych, niczym nieograniczonych kroków ze strony USA i ich sojuszników, mających na celu rozwijanie globalnej tarczy antyrakietowej, a także z powodu rozmieszczania elementów strategicznej infrastruktury w bezpośredniej bliskości granic Rosji″.

„Wyrażaliśmy również zaniepokojenie w związku z powielaniem takiego podejścia w innych rejonach świata, przede wszystkim w regionie Azji i Oceanu Spokojnego, gdzie obecnie planuje się umieścić 14 strategicznych rakiet przechwytujących odpalanych z silosów na lądzie″- podkreśliło MSZ Rosji.

Wcześniej rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył, że przedstawione przez ministra obrony USA Chucka Hagla zmiany w amerykańskim projekcie budowy systemu obrony przeciwrakietowej nie wywołały w Moskwie euforii.

MM, PAP