logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Andrzej Lange/ PAP

Chorwacja: Nieformalne spotkanie unijnych przywódców

Piątek, 17 listopada 2023 (20:37)

Aktualizacja: Sobota, 18 listopada 2023 (09:45)

W Zagrzebiu trwa nieformalne spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles′em Michelem. 

Premier Chorwacji Andrej Plenković sprzeciwił się propozycji Niemiec i Francji dotyczącej usunięcia prawa weta w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej – poinformował w piątek portal Klix.

Jednym ze zwolenników reformy procesu decyzyjnego
w UE jest Charles Michel – przekazała chorwacka telewizja HRT.

Zgodnie z propozycją decyzje byłyby podejmowane większością kwalifikowaną, usuwającą weto poszczególnych państw członkowskich.

Premier Plenković, odpowiadając na pytanie o stosunek do tej koncepcji, powiedział, że „nie jest zwolennikiem tego pomysłu”, ponieważ „ważne jest, aby państwa – szczególnie te, które dołączyły do UE niedawno – zatrzymały tę kompetencję [prawa weta]”.

„Trwa dyskusja polityczna i pojawiają się różne pomysły. Takie spotkania w mniejszych formatach pozwolą nam lepiej zrozumieć priorytety państw członkowskich
i sprawdzić, czy jest miejsce na pewne reformy. Nie oznacza to, że chcemy, by w przyszłości o wszystkim decydowano większością kwalifikowaną, ale potencjalna reforma mogłaby ograniczyć nadużywanie prawa weta” – argumentował z kolei Charles Michel.

AB, PAP

NaszDziennik.pl