logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Florence Flo/ PAP/EPA

Spotkanie w Pekinie

Poniedziałek, 20 listopada 2023 (11:40)

Aktualizacja: Poniedziałek, 20 listopada 2023 (11:48)

Przebywający z wizytą w Pekinie szefowie MSZ Autonomii Palestyńskiej oraz Indonezji, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Jordanii wezwali do „deeskalacji” konfliktu w Strefie Gazy i  zawieszenia broni w konflikcie Izraela z Hamasem.

 Świat musi pilnie podjąć działania, aby zakończyć „katastrofę humanitarną” – zgodził się z nimi szef resortu dyplomacji Chin Wang Yi.

Delegacja ministrów spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej i czterech krajów muzułmańskich oraz sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej przybyli w poniedziałek do Pekinu w ramach serii spotkań z urzędnikami reprezentującymi każdego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiadomiła agencja AFP.

Celem tego przedsięwzięcia jest wywarcie presji na inne państwa, aby odrzuciły izraelskie uzasadnienia dotyczące operacji w Strefie Gazy, przedstawianej jako działania w ramach samoobrony, a także znalezienie sposobu na zakończenie wojny na Bliskim Wschodzie.

„Jesteśmy tutaj, aby wysłać jasny sygnał: musimy natychmiast doprowadzić do zakończenia walk i morderstw. Musimy natychmiast dostarczyć pomoc humanitarną do Strefy Gazy” – zaapelował saudyjski minister spraw zagranicznych, książę Fajsal bin Farhan al-Saud.

Przyjmujący ich minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przyznał, że Pekin jest gotowy do pomocy w „przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie” i w pełni popiera wezwanie do rozwiązania dwupaństwowego, forsowanego podczas listopadowego szczytu islamsko-arabskiego w Rijadzie. Takie rozwiązanie przewidywałoby istnienie dwóch krajów – Izraela i Palestyny.

Wang podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi podjąć pilne działania w celu powstrzymania „katastrofy humanitarnej” w Strefie Gazy.

AB, PAP

NaszDziennik.pl