logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Sceptycyzm wobec zmian traktatowych

Środa, 29 listopada 2023 (14:01)

Minister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk oznajmił dziś po rozmowach z czeskimi politykami w Pradze, że stanowisko rządu Czech, sceptyczne wobec otwierania dyskusji o zmianach traktatowych w UE, jest bliskie podejściu władz w Warszawie.

W ocenie ministra debata o traktatach odwraca uwagę od zagadnień dotyczących bezpieczeństwa, w tym agresji Rosji na Ukrainę.

Szef polskiego MSZ spotkał się w Pradze z ministrem ds. europejskich Czech Martinem Dvorzakiem oraz Tomaszem Pojarem, głównym doradcą premiera Petra Fiali ds. bezpieczeństwa.

„Podczas tych spotkań zostałem poinformowany, że stanowisko rządu czeskiego jest sceptyczne wobec otwierania dyskusji o zmianach traktatowych [w UE], a zatem jest to stanowisko bliskie polskiemu rządowi” – powiedział minister Szymon Szynkowski vel Sęk polskim dziennikarzom w Pradze. Podkreślił, że w ocenie czeskich partnerów, podzielanej również przez Polskę, otwarcie dyskusji o traktatach mogłoby grozić jedności Unii, a także odwracać uwagę od najważniejszych wyzwań związanych z bezpieczeństwem, takich jak agresja Rosji na Ukrainę i kwestie gospodarcze.

„Widać wyraźnie, że głos Polski jest podzielany wśród tych najbliższych partnerów, jeśli chodzi o sceptycyzm wobec zmian traktatowych. I mam głęboką nadzieję, że ci, którzy te zmiany wspierają, też poczują refleksję w tej sprawie, że dzisiaj otwieranie dyskusji na ten temat może zagrozić jedności Unii. Opowiadamy się za jednością Unii Europejskiej wokół najważniejszych wyzwań i jednocześnie bronimy polskiej państwowości” – stwierdził.

Polski minister zaznaczył, że kompetencje w strategicznych obszarach, które wykonuje państwo polskie, muszą pozostać prerogatywami krajów członkowskich. „Te narzędzia do obrony interesów naszych obywateli w tak strategicznych obszarach, jak obrona granic, jak kwestie bezpieczeństwa energetycznego, jak kwestie polityki zagranicznej, polityki edukacyjnej, polityki zdrowotnej powinny pozostawać w kompetencjach państw członkowskich” – oznajmił przedstawiciel rządu.

Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że będzie kontynuować rozmowy z czeskimi partnerami w piątek w Pradze, przy okazji obchodów 15-lecia Forum Polsko-Czeskiego. Zaplanowano wówczas spotkanie m.in. z ministrem spraw zagranicznych Czech Janem Lipavskim, nieobecnym podczas środowej wizyty.

„Dzisiaj wieczorem będę w Wilnie, a jutro planuje udać się z Wilna do Rygi. Przygotowujemy także wizyty w kolejnych stolicach” – poinformował Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, celem tych przedsięwzięć ma być nie tylko konsultacja z partnerami, ale także zachęcenie ich do bardziej aktywnego okazywania stanowiska wobec proponowanych zmian traktatowych.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl