logo

Łotewskie Drogi Państwowe o planach przebudowy odcinka Via Baltica

Czwartek, 7 grudnia 2023 (07:19)
Aktualizacja: Czwartek, 7 grudnia 2023 (08:10)

Do 2030 r. planujemy zakończyć przebudowę odcinka drogi Via Baltica z Rygi do granicy z Litwą na drogę ekspresową – poinformowały Łotewskie Drogi Państwowe (LVC).

„Do 2030 roku planujemy zakończyć przebudowę odcinka Via Baltica z Rygi do granicy z Litwą na drogę ekspresową z oddzielonymi jezdniami” – przekazał łotewski organ zarządzający drogami.

Jak dodano, w tym roku zakończono pierwszy etap tych prac, tj. budowę obwodnicy miejscowości Kekava, kilkanaście kilometrów na południe od Rygi.

Łotewskie Drogi Państwowe przygotowały też propozycje budowy obwodnic miejscowości Iecava (Ekawa) i Bauska, teraz ostateczna decyzja w tej sprawie leży po stronie rządu – zaznaczono. Odcinek pomiędzy Bauską a granicą z Litwą również zaplanowano jako drogę 4-pasmową – wskazały Łotewskie Drogi Państwowe.

Via Baltica to część trasy europejskiej E67 z Czech do Finlandii, łącząca Tallinn w Estonii z Warszawą. Via Baltica biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Długość odcinka łotewskiego to 190 km.

Innym infrastrukturalnym projektem realizowanym w regionie jest linia kolejowa Rail Baltica, która ma połączyć Warszawę z krajami bałtyckimi.

APW, PAP