logo

Chorwacja: Kto może stworzyć rząd po wyborach?

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (11:56)
Aktualizacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 (12:00)

Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) premiera Andreja Plenkovicia zdobyła w środowych wyborach do 151-osobowego parlamentu Chorwacji 61 mandatów – wynika dziś z informacji Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) przedstawionych po podliczeniu ponad 99,6 proc. głosów.

Centrolewicowy blok skupiony wokół Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) zdobył w wyborach 42 mandaty.
Na trzecim miejscu znalazł się konserwatywny Ruch Ojczyźniany z 14 mandatami; prawicowy Most zdobył 11 mandatów, a lewicowy ruch Możemy! – 10. Po dwa miejsca w Saborze przypadły Istryjskiemu Zgromadzeniu Demokratycznemu i Niezależnej Platformie Północ, a jedno: koalicji Fokus-Republika. Frekwencja w wyborach wyniosła 63 proc. Uprawnionych do głosowania było
3 733 283 pełnoletnich obywateli. Mniejszościom narodowym Chorwacji i diasporze przypada ustawowo
11 miejsc w parlamencie.

Premier Plenković, ogłaszając zwycięstwo swojej partii, zapowiedział, że już dziś rozpocznie formowanie nowej większości parlamentarnej w celu utworzenia rządu.

Również przewodniczący SDP, Pedzia Grbin, zaznaczył,
że rozpocznie rozmowy na temat utworzenia rządu już kolejnego dnia po wyborach. 

Politolog Pero Maldini wyjaśnił w rozmowie z telewizją HRT, że chociaż HDZ wygrała wybory, nie zdobyła wystarczającej liczby mandatów do kontynuowania rządów z obecną większością. Partia premiera Plenkovicia rządzi we współpracy z partią serbskiej mniejszości oraz przy wsparciu pojedynczych posłów.

„Najprawdopodobniej rozpoczną negocjacje z Ruchem Ojczyźnianym” – ocenił politolog.

EKO, PAP