logo

Ukraina: Trwa intensywne bombardowanie

Czwartek, 18 kwietnia 2024 (13:44)
Aktualizacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 (13:49)

Siły rosyjskie kontynuują próby zdobycia ważnego miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim, atakując je kierowanymi bombami lotniczymi, pociskami rakietowymi i ostrzeliwując z artylerii dużego kalibru – poinformował dziś rzecznik ukraińskiego Zgrupowania Operacyjno-Strategicznego Chortyca podpułkownik Nazar Wołoszyn.

„Wróg wywiera obecnie presję głównie na kierunku Bachmutu. Sytuacja wokół miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim jest trudna. Siły obrony kontrolują sytuację,
w mieście nie ma wroga. Wróg nadal wykorzystuje jednak swoją przewagę w powietrzu, w pociskach rakietowych
i amunicji artyleryjskiej dużego kalibru, próbując przeprowadzić operacje szturmowe” – powiedział Wołoszyn w telewizji ukraińskiej.

Rzecznik dodał, że rosyjskie pododdziały w bojowych wozach piechoty atakują przy wsparciu dronów zwiadowczych i uderzeniowych. „Teraz wróg zrzuca również bomby KAB na miasto Chasiw Jar, niszcząc infrastrukturę cywilną” – stwierdził Wołoszyn.

Podkreślił też, że rosyjskie lotnictwo atakuje każdego dnia. „W sumie rosyjskie lotnictwo zrzuca około 20-30 bomb dziennie na pozycje ukraińskich obrońców i infrastrukturę cywilną” – zaznaczył.

Według Wołoszyna rosyjska taktyka polega na „zrównaniu osiedli z ziemią”, całkowitym ich zniszczeniu i przejęciu kontroli nad „kupami gruzu”.

Sytuacja na froncie w ostatnich dniach nieco się zaostrzyła, ale jak dotąd nie doszło do znaczącej eskalacji. Zdaniem rzecznika najgorętszymi obszarami w strefie odpowiedzialności zgrupowania Chortyca są kierunki Bachmutu i Awdijiwki, gdzie siły rosyjskie próbują szturmować pozycje wojsk ukraińskich.

„Wykorzystują oni artylerię, czołgi, bezzałogowe statki powietrzne różnych typów i klas, a także lotnictwo do przeprowadzania ataków z wykorzystaniem kierowanych bomb lotniczych. Wróg stara się osiągnąć swój cel, jakim jest dotarcie do granic administracyjnych obwodu donieckiego” – podkreślił podpułkownik Wołoszyn.

W ocenie ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ewentualne przejęcie przez wojska rosyjskie kontroli nad miasteczkiem Czasiw Jar może prowadzić następnie do ofensywy na pobliską Konstantynówkę, od dawna postrzeganą jako ważny cel rosyjskiej operacji w Donbasie. Opanowanie tych miejscowości prawdopodobnie umożliwiłoby przygotowanie natarcia na Kramatorsk
i Słowiańsk, dwa najważniejsze miasta Donbasu wciąż pozostające pod kontrolą Kijowa.

EKO, PAP