logo

USA: „WP”o rosyjskim systemie zagłuszania

Piątek, 24 maja 2024 (20:52)
Aktualizacja: Sobota, 25 maja 2024 (11:06)

Rosyjskie systemy zagłuszania sygnałów pozwalających na kierowanie pociskami rakietowymi sprawiają, że zaawansowana technologicznie broń, jaką USA dostarczają Ukrainie, staje się mniej skuteczna – pisze „Washington Post”, powołując się na poufny ukraiński raport.

Dziennik dotarł do dokumentu przygotowanego między jesienią 2023 a kwietniem 2024 roku, z którego wynika, że Rosjanie tak dobrze rozwinęli systemy zagłuszania sygnałów satelitarnych, takich jak GPS, że udało im się zmniejszyć celność nawet bardzo zaawansowanej broni.

Zakłócanie sygnału sprawia, że mniej skuteczne stają się nawet tak nowoczesne rodzaje broni, jak sterowane przez GPS pociski artyleryjskie Excalibur czy systemy artylerii rakietowej HIMARS. Celność excaliburów spadła w ciągu kilku miesięcy do niespełna 10 proc. trafień. Kijów zmuszony był zwrócić się do Pentagonu o przekazanie przez producentów broni aktualizacji do ich systemów kierowania.

Zdolność Rosjan do prowadzenia tak skutecznej walki radioelektronicznej ma daleko idące implikacje zarówno dla Ukrainy, jak i jej zachodnich sojuszników – pisze „WP”.

Wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział dziennikowi, że Rosja „stale udoskonala wykorzystanie walki radioelektronicznej”. „A my musimy stale ewoluować i zabiegać o to, by potencjał Ukrainy pozostawał skuteczny” – dodał.

Inwazja na Ukrainę stała się przy tym „polem testów” dla broni, która nigdy wcześniej nie była używana przeciw wrogowi mającemu takie możliwości zagłuszania sygnałów satelitarnych jak Rosja – podkreśla „WP”.

Nie tylko amerykańskie uzbrojenie jest „oślepiane” przez systemy elektronicznego zakłócania; kierowane pociski kalibru 155 mm dostarczane Ukrainie przez innych sojuszników, z których część korzysta z innych sygnałów niż GPS, również stały się mniej skuteczne.

APW, PAP