logo

Francja: Rozpoczęła się krótka kampania wyborcza

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (09:34)
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (09:44)

We Francji rozpoczęła się dziś oficjalna kampania wyborcza przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi 30 czerwca. W niedzielę, gdy minął „szalony tydzień” – jak nazywały media dni po rozwiązaniu parlamentu – zakończono rejestrację kandydatów.

Kandydaci partii politycznych zostali zarejestrowani w 577 okręgach wyborczych. 30 czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów (druga – 7 lipca), co oznacza, że kampania trwać będzie tylko dwa tygodnie.

W centrum sceny politycznej partia Odrodzenie prezydenta Emmanuela Macrona wysunęła wśród kandydatów 24 ministrów spośród 35 zasiadających w rządzie premiera Gabriela Attala. Sam szef rządu również kandyduje w wyborach i prowadzi kampanię. Niskie poparcie dla obozu prezydenckiego, które wyszło na jaw w wyborach do Parlamentu Europejskiego, może nie pozwolić na wygraną. Sondaż opublikowany w sobotę wskazuje, że obóz prezydencki może liczyć na 20 proc. głosów.

Najsilniejsza – z ponad 30-procentowym poparciem – partia polityczna, Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, idzie na wybory z częściowym wsparciem Republikanów. Ich szef Eric Ciotti poinformował, że wspólnie wystawiono 62 kandydatów. 

EKO, PAP