logo

Białoruska opozycja zwiera szeregi

Poniedziałek, 20 maja 2013 (17:43)
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 maja 2013 (17:51)

Trzy białoruskie opozycyjne organizacje zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo na trzy najbliższe kampanie wyborcze. Ogłosił to na konferencji prasowej w Mińsku szef kampanii "Mów Prawdę!" Uładzimir Niaklajeu.

Celem partnerstwa Partii BNF, ruchu "O Wolność" oraz kampanii "Mów Prawdę!" jest - jak podkreślił Niaklajeu - przeprowadzenie na Białorusi zmian politycznych i gospodarczych, co jest niemożliwe bez zmiany władzy. Partnerstwo będzie obowiązywać na okres kampanii przed wyborami do władz lokalnych, które mają się odbyć do marca 2014 r., prezydenckimi w 2015 r. oraz parlamentarnymi w 2016 r.

Zdaniem Niaklajeu, który był jednym z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 r., organizacje wchodzące w skład partnerstwa zdołają uzgodnić wspólnego kandydata na kolejne wybory prezydenckie. - To będzie człowiek reprezentujący nie tylko opozycję, ale też większą część ludności opowiadającej się za zmianami - oznajmił.

Wspólny kandydat opozycji w wyborach prezydenckich 2006 r., szef ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz wyraził przekonanie, że trzy organizacje wypracowały propozycje, które zyskają powszechną akceptację. Dodał, że partnerstwo nie oznacza utworzenia jednej partii.

IK, PAP