logo

Ławrow: Opozycja nie może stawiać warunków

Poniedziałek, 20 maja 2013 (19:56)
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 maja 2013 (20:33)

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że ważne jest, aby przedstawiciele syryjskiej opozycji bez wstępnych warunków wzięli udział w międzynarodowej konferencji w sprawie zakończenia konfliktu.

Ławrow nawiązuje do żądań ustąpienia prezydenta Syrii Baszara al-Asada - przypomina Agencja Reutera.

Szef rosyjskiego MSZ na konferencji prasowej w Soczi z sekretarzem Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem po raz kolejny zapowiedział, że wśród zaproszonych na konferencję, którą proponują USA i Rosja, musi być Iran.

- Nie ma wątpliwości, że konieczne jest zaproszenie wszystkich, bez wyjątku, sąsiadów Syrii. Iran, jak wiecie, jest sąsiadem Syrii - podkreślił. Dodał, że w konferencji powinny wziąć udział także te państwa, które uczestniczyły w konferencji w Genewie w ubiegłym roku.

Iran faktycznie nie dzieli granicy z Syrią, jest najwierniejszym sojusznikiem prezydenta Asada w regionie - przypomina Agencja Reutera.

Głównym przeciwnikiem udziału Iranu w konferencji na temat Syrii jest Francja. Był to pierwszy zachodni kraj, który uznał Syryjską Koalicję Narodową za jedynego prawowitego reprezentanta narodu syryjskiego.

IK, PAP