logo
logo

Zdjęcie: Arch./ Inne

Unia nie chce Chrystusa na monetach

Wtorek, 20 sierpnia 2013 (08:29)

Unia Europejska zasugerowała władzom Andory zmianę wzoru monet euro. Powód? W pierwszej wersji projektu na monetach miał być umieszczony wizerunek Chrystusa Pantokratora z kościoła San Martí w wiosce La Cortinada, co nie podoba się unijnym biurokratom.

Władze Unii Europejskiej wytłumaczyły swą prośbę chęcią zachowania „zasady neutralności w dziedzinie wierzeń religijnych” – wyjaśniła Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Unijna prośba spotkała się z aprobatą andorskiego rządu, o czym poinformował sam szef resortu finansów Andory Jordi Cinca. Stwierdził on, że rząd księstwa uznał tę prośbę za „racjonalną” i postanowił zmodyfikować początkowy projekt, nie nalegając na pozostawienie wizerunku Chrystusa, który mógłby „przeszkadzać obywatelom europejskim – użytkownikom euro, wyznającym inną religię”.

KAI podaje, że na monetach 10, 20 i 50 eurocentów, które mają wejść do obiegu 1 stycznia 2014 roku, będzie więc jedynie dzwonnica kościoła z Santa Coloma – wzór zatwierdzony przez Komisję Europejską, dla której dzwonnica jest jedynie wyrazem sztuki romańskiej Andory. Ponadto wzory innych monet nie zostały zakwestionowane przez UE.

Andora jest maleńkim księstwem w Pirenejach. Jest ono współrządzone przez prezydenta Francji i biskupa hiszpańskiego miasta Seo de Urgel. Umowa monetarna między rządem Andory i Unią Europejską zezwala – dodaje KAI – na emisję przez księstwo monet europejskich w maksymalnej wysokości 2,5 mln euro. Andora wybije 400 tys. monet o nominale 2 euro, 580 tys. – 1 euro, 500 tys. – 50 eurocentów oraz po milionie monet 20, 10, 5, 2 i 1 eurocenta.

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy unijne instytucje sugerują zmianę wzoru monet, na których umieszczone były chrześcijańskie symbole. Taka sytuacja miała miejsce w 2012 roku. Wówczas Komisja Europejska poprosiła Słowacki Bank Narodowy o usunięcie insygniów chrześcijańskich z projektu tamtejszych monet euro. Katolicka Agencja Informacyjna dodaje, że miały się tego domagać Francja i Grecja. Ostatecznie jednak, wobec sprzeciwu słowackich władz, na monecie o nominale 2 euro znaleźli się święci: Cyryl i Metody w aureolach oraz krzyż.

IK

NaszDziennik.pl