logo

Dyplomaci opuszczą Wenezuelę

Wtorek, 1 października 2013 (07:02)
Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2013 (10:29)

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował, że nakazano opuszczenie kraju trzem dyplomatom z ambasady USA w Caracas. Zarzuca się im nawoływanie do sabotażu.

Amerykańscy dyplomaci, wśród nich chargé d'affaires, dostali 48 godzin na opuszczenie wenezuelskiej stolicy. – Precz z Wenezueli. Jankesi do domu. Dość nadużyć przeciw godności naszego państwa – oświadczył Maduro podczas wystąpienia w stanie Falcon. 

Ambasada USA w Caracas czeka na oficjalną notę w tej sprawie.

Prezydent Wenezueli powiedział, że kilku dyplomatów amerykańskiej placówki spotkało się z przedstawicielami „wenezuelskiej skrajnej prawicy” i przekazało im fundusze. Według Maduro, pieniądze zostały wykorzystane na sabotowanie wenezuelskiej sieci energetycznej.

– Co by się stało, gdyby grupa pracowników ambasady Wenezueli (w Waszyngtonie) przekazała pieniądze na sabotaż systemu ekonomicznego gringos? – pytał Maduro.

Relacje między Wenezuelą a USA pozostają napięte od dłuższego czasu. Poprzednik Maduro, zmarły w marcu prezydent kraju Hugo Chávez, należał do najostrzejszych krytyków polityki Stanów Zjednoczonych i amerykańskiego kapitalizmu. Spór toczył się też na płaszczyźnie dyplomatycznej; od 2010 roku oba kraje nie mają ambasadorów w swych stolicach.

AN, PAP