logo

OBWE pozytywnie ocenia wybory w Gruzji

Poniedziałek, 28 października 2013 (13:38)

Wczorajsze wybory prezydenckie w Gruzji były „pozytywne i przejrzyste” – ocenili obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zaznaczyli, że wolność wypowiedzi, zrzeszania się i przemieszczania została uszanowana.

„Tymi pozytywnymi i transparentnymi wyborami naród gruziński potwierdził proces historycznego przekazywania władzy z zeszłego roku” – oświadczył w komunikacie szef misji obserwacyjnej Joao Soares. Odniósł się do wyborów parlamentarnych w 2012 roku, w wyniku których po raz pierwszy w Gruzji przekazanie władzy nastąpiło w sposób pokojowy.

„Te uczciwe wybory po okresie kohabitacji politycznej mówią mi, że gruzińska demokracja dojrzewa” – dodał Soares.

Według OBWE, wybory prezydenckie odbyły się w atmosferze „przyjaznej i konstruktywnej”, a kandydaci mogli bez przeszkód prowadzić kampanię wyborczą.

Wyniki z prawie 99 proc. lokali wyborczych wskazują, że w wyborach zwyciężył kandydat rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie Giorgi Margwelaszwili, uzyskując blisko 62 proc. głosów. Jego najpoważniejszy rywal Dawid Bakradze uznał się za pokonanego. Prezydent Micheil Saakaszwili nie mógł startować w wyborach, ponieważ pełnił urząd przed dwie kadencje z rzędu.

IK, PAP