logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: wa,odi/CC/Flickr/ Inne

Rośnie liczba cyberataków na USA

Sobota, 28 lipca 2012 (07:47)

Aktualizacja: Sobota, 28 lipca 2012 (07:55)

Liczba ataków cybernetycznych na systemy komputerowe obsługujące sieci infrastruktury w USA wzrosła od 2009 r. niemal 17-krotnie - poinformowała amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), która po raz pierwszy opublikowała dane na ten temat.

Za ataki na systemy komputerowe sterujące funkcjami wodociągów, elektrowni czy sieci telefonów komórkowych odpowiedzialni są zarówno zagraniczni hakerzy, jak i przestępcy działający na terenie USA.

Cyberprzestępczość i obrona przez nią są głównymi tematami czterodniowego forum ds bezpieczeństwa z udziałem rządowych ekspertów, które odbywa się w Aspen w stanie Kolorado (na środkowym zachodzie kraju).

Generał Keith Alexander, który stoi na czele NSA oraz niedawno utworzonego dowództwa ds. cyberprzestrzeni (United States Cyber Command), nie podał dokładnej liczby ataków na sieć komputerową odpowiedzialną za amerykańską infrastrukturę. Reuters przypomina jednak, że na początku miesiąca wojskowy poinformował, że liczba takich ataków cybernetycznych wzrosła z 9 w 2009 r. do ponad 160 w ubiegłym roku.

Wypowiadając się na forum w Aspen, generał Alexander zaznaczył, by nie łączyć ich z domniemanym odwetem za atak na systemy komputerowe z Iranie, kierujące tamtejszym programem nuklearnym.

Szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wyraził jednak zaniepokojenie rosnącą liczbą zagranicznych cybernetycznych ataków wymierzonych w "krytyczną infrastrukturę" oraz brakiem dostatecznego przygotowania Stanów Zjednoczonych na takie działania. Stopień przygotowania kraju ocenił na "około 3" w skali od 1 do 10.

MM, PAP

NaszDziennik.pl