logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Presidential Press and Information Office/CC.3.0/ Wikipedia

Putin oskarża Unię

Piątek, 22 listopada 2013 (19:32)

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Unię Europejską o szantażowanie Ukrainy i wywieranie na nią presji w związku z decyzją Kijowa o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

W czasie konferencji prasowej z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem w Petersburgu Putin oświadczył, że po ogłoszeniu przez Ukrainę decyzji o wstrzymaniu rozmów z Unią Europejską słyszał ze strony europejskich partnerów „groźby sięgające aż ułatwienia organizacji masowych protestów”. – To i presja, i szantaż – ocenił.

Prezydent Federacji Rosyjskiej oznajmił, że „to, czy Ukraina ulegnie, będzie jasne w najbliższych dniach”. Putin dodał, że będzie jasne, „czy Ukraina zdoła się temu przeciwstawić i zająć pragmatyczne stanowisko zgodne z jej interesami narodowymi”.

Zapytany o rozmowę telefoniczną Wiktora Janukowycza z litewską prezydent Dalią Grybauskaite, podczas której prezydent Ukrainy jakoby wyjaśnił, że Kijów nie może podpisać umowy stowarzyszeniowej z UE z powodu rosyjskiej presji ekonomicznej i szantażu, Putin odparł, że nic nie wie na ten temat. Poradził też, by o rozmowę tę zapytać stronę amerykańską.

– Nie wiem, o czym prezydent Ukrainy rozmawiał z prezydent Litwy. Może warto o to zapytać amerykańskich przyjaciół; może coś podpowiedzą. Jak dotąd niczego nam nie powiedzieli – oświadczył Putin.

IK, PAP

NaszDziennik.pl