logo
logo

Zdjęcie: Al Jazeera English/CC2.0/ Wikipedia

Chiny protestują przeciwko USA i Japonii

Poniedziałek, 25 listopada 2013 (09:16)

Aktualizacja: Wtorek, 24 grudnia 2013 (09:17)

Chińskie ministerstwo obrony poinformowało, że złożyło formalny protest w ambasadach USA i Japonii po tym, jak oba kraje skrytykowały rozszerzenie chińskiej kontroli przestrzeni powietrznej nad sporne terytorium na Morzu Wschodniochińskim.

Według chińskiego ministerstwa, krytyka kontroli powietrznej nad spornym terytorium jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna. Ministerstwo wezwało USA do zachowania bezstronności w chińsko-japońskim sporze o suwerenność grup niezamieszkanych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

Spór ten wszedł w sobotę w nowy etap, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad wyspami nazywanymi w Chinach Diaoyu, a w Japonii Senkaku.

Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego pokrywa większość tego morza wraz ze spornymi wyspami. Chińskie ministerstwo obrony ustaliło też zasady identyfikacji samolotów w tej strefie, przewidujące, że „chińskie siły zbrojne zastosują alarmowe przedsięwzięcia obronne wobec samolotów, które nie podejmą współpracy dla ich zidentyfikowania lub odmówią podporządkowania się instrukcjom”. Kontrola, według agencji Xinhua, weszła w życie w sobotę.

„Jednostronne ustalenie takiej przestrzeni powietrznej powoduje eskalację sytuacji wokół wysp Senkaku i grozi doprowadzeniem do sytuacji nieoczekiwanej” – oświadczyło na to japońskie MSZ. Japonia potwierdziła swe stanowisko, że wyspy należą do niej i dlatego chińskie działania są nie do przyjęcia.

Także Waszyngton wyraził w sobotę poważne zaniepokojenie wzrostem napięć wokół wysp.

IK, PAP

NaszDziennik.pl