logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Zima zaatakowała Portugalię

Poniedziałek, 25 listopada 2013 (19:06)

Nad Portugalię nadciągnęły masy zimnego powietrza z Arktyki. Dziś nad ranem na terenie niemal całej Portugalii termometry pokazywały zero stopni lub nawet nieco mniej.

W wielu miejscach temperatura spadła poniżej zera po raz pierwszy od lat. W Sintrze i Oeiras w aglomeracji lizbońskiej termometry wskazały nad ranem minus 2 stopnie. Ostatni raz tak niskie temperatury zanotowano tam zimą 2006 roku. Instytut Meteorologiczny w Lizbonie ostrzegł, że w najbliższych dniach w północnej i środkowej części kraju temperatura może spaść nawet poniżej minus 3 stopni.

Dziś przed południem najzimniej było w północno-wschodnim regionie Tras-os-Montes. W jego głównym mieście, Bragancy, temperatura powietrza spadła do minus 6 stopni. Równie niska temperatura spodziewana jest w poniedziałek późnym wieczorem we wschodniej Portugalii. W nocy z poniedziałku na wtorek w regionach Beira Baixa i Beira Alta termometry mogą wskazać minus 6 stopni.

Spadek temperatury powietrza poniżej zera na terenie niemal całego kraju jest rzadkim zjawiskiem w Portugalii. Większość budynków mieszkalnych w tym ponad 10-milionowym kraju nie jest dostosowana do tak niskich temperatur. Niewiele domów wyposażonych jest w systemy centralnego ogrzewania.

IK, PAP

NaszDziennik.pl