logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch/ Inne

Rośnie spór wokół wysp

Czwartek, 28 listopada 2013 (11:55)

Aktualizacja: Wtorek, 7 stycznia 2014 (09:25)

Japońskie samoloty wojskowe bez uprzedzania Chin wykonały rutynowe loty zwiadowcze nad spornymi wyspami na Morzu Wschodniochińskim, które znajdują się w jednostronnie rozszerzonej przez Pekin strefie kontroli powietrznej.

Samoloty „prowadzą bez zmian działalność zwiadowczą na Morzu Wschodniochińskim, w tym w strefie (utworzonej przez Chiny)” – oznajmił szef kancelarii japońskiego rządu Yoshihide Suga na konferencji prasowej. Jak dodał, Chiny nie zareagowały dotąd na ten krok. Ten rejon Morza Wschodniochińskiego jest regularnie patrolowany przez okręty japońskiej marynarki wojennej oraz samoloty rozpoznawcze i patrolowe Lockheed P-3 Orion.

– Nie zamierzamy tego zmieniać ze względu na Chiny – zapowiedział.

W ubiegłą sobotę Chiny ogłosiły utworzenie Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego. Obejmuje ona większość tego morza wraz z akwenem wokół niezamieszkanego archipelagu – w Japonii nazywanego Senkaku, a w Chinach Diaoyu – o który oba państwa prowadzą dyplomatyczny spór. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Stosunki na linii Pekin –Tokio znacznie się pogorszyły, kiedy we wrześniu ubiegłego roku japoński rząd wykupił od prywatnego właściciela trzy niezamieszkane wyspy z ośmiu tworzących sporny archipelag. Przez Chiny przeszła wówczas fala ulicznych protestów, podczas których doszło do plądrowania japońskich firm i ataków na Japończyków.

IK, PAP

NaszDziennik.pl