logo

Polska fregata i śmigłowiec w manewrach NATO

Czwartek, 6 lutego 2014 (19:55)

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” ze śmigłowcem SH-2G na pokładzie wypłynęła z Gdyni, by wziąć udział w manewrach NATO na Morzu Północnym. Ćwiczenia „Dynamic Mongoose 2014” związane są z wykrywaniem i niszczeniem okrętów podwodnych.

Jak poinformował kpt. marynarki Piotr Wojtas z biura prasowego 3. Flotylli Okrętów w Gdyni, fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” kieruje się do norweskiego portu Bergen, w którego okolicach odbędą się ćwiczenia.

Na miejsce okręt dotrze pod koniec przyszłego tygodnia, kiedy to rozpocznie się zaplanowana na tydzień operacja „Dynamic Mongoose 2014”. Jak wyjaśnił Wojtas, po drodze do Bergen polscy marynarze i lotnicy morscy będą wykonywać wewnętrzne ćwiczenia i odbywać egzaminy.

Głównym celem manewrów „Dynamic Mongoose” jest doskonalenie sił NATO w prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych. Polska marynarka już po raz kolejny bierze udział w tych ćwiczeniach, np. przed dwoma laty na manewry wysłano trzy śmigłowce Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

Wojtas wyjaśnił, że wykrywanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na duże możliwości, jakimi dysponują tego typu jednostki.

MM, PAP